Run: Race 1. pre -48 
Date: 26.5.2007
Time:  14:15:00
 
Pos. No. Name Additional Data Class Nat. Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 106 Tapio Rautalammi FMS BSA UEM -48 Class 1 8 00:12:40.860 00:01:31.201 5 99,096
2 111 Rolf Granlund MCHK-R Sweden BSA UEM -48 Class 1 8 00:12:51.083 10.223 00:01:33.204 5 97,782
3 4 Börje Ivarsson Funbo MS Sweden BSA UEM -48 Class 1 8 00:13:14.394 33.534 00:01:37.602 2 94,913
4 11 Simo Nieminen SVKMK Rudget UEM -48 Class 1 7 00:13:38.101 51.997 00:01:53.917 7 80,642
DNF 17 Bo-Erik Järberg MCHK-R Ruotsi BSA UEM -48 Class 1 4 00:07:05.103 00:01:43.035 4 88,683
Run: Race 1.Class 2. 175cc 
Date: 26.5.2007
Time:  14:15:00
Pos. No. Name Additional Data Class Nat. Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 32 Leif Smedh MCHK-R Sweden Bultaco  UEM 175cc Class 2 8 00:12:51.466 10.606 00:01:33.682 8 97,734
2 21 Eduar Klimek Tsekki MZ-Vihur UEM 175cc Class 2 8 00:13:01.324 20.464 00:01:35.236 6 96,501
3 102 Pentti Salonen TMK Honda  UEM 175cc Class 2 8 00:13:13.943 33.083 00:01:37.786 7 94,967
4 231 Jouko Rainio SVKMK Honda  UEM 175cc Class 2 8 00:13:23.884 43.024 00:01:38.078 7 93,793
5 4 Micke Andersson SWE Honda UEM 175cc Class 2 8 00:13:28.944 48.084 00:01:39.697 7 93,206
6 218 Kaarlo Salonen TuMK Honda  UEM 175cc Class 2 8 00:14:03.611 1:22.751 00:01:42.815 2 89,376
7 42 Erkki Männistö Minsk UEM 175cc Class 2 8 00:14:16.346 1:35.486 00:01:45.054 3 88,047
8 99 Terho Keskevaari SVKMK Bridgestone  UEM 175cc Class 2 6 00:11:25.981 -- 2 laps -- 00:01:35.013 5 82,435
DNF 31 Magnus Wihlborg Gefle MCK Sweden Honda  UEM 175cc Class 2 3 00:05:12.962 00:01:36.709 2 90,345
Run: Race 1. Class 2B. 50cc
Date: 26.5.2007
Time:  14:15:00
Pos. No. Name Additional Data Class Nat. Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 1 Jon Nordstrom CRDM7MCHK DK Minarelli UEM 50cc Class 2B 7 00:12:46.104 -- 1 lap -- 00:01:46.377 2 86,116
Run: Race 1. Class 3. 250 cc 
Date: 26.5.2007
Time:  14:40:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 1 Anders Lundberg Växjö MS Sweden Suzuki  UEM 250cc Class 3 10 00:15:30.617 00:01:30.308 2 101,275
2 238 Jorma Korhonen HTM Suzuki UEM 250cc Class 3 10 00:15:31.261 0.644 00:01:31.768 10 101,205
3 317 Risto Salovaara Y-SMK Yamaha UEM 250cc Class 3 10 00:16:03.987 33.370 00:01:34.349 2 97,769
4 14 Ismo Hakamäki SVKMK Ducati  UEM 250cc Class 3 9 00:16:41.857 -- 1 lap -- 00:01:48.331 3 84,666
DNF 62 Per Sande MCHK-R Sweden Maico UEM 250cc Class 3 4 00:06:54.202 00:01:40.123 2 91,016
DNF 199 Markku Tarkkanen SVKMK Honda  UEM 250cc Class 3 3 00:05:26.082 00:01:43.956 2 86,709
DNF 90 Jaakko Vepsäläinen SVKMK Aermacchi UEM 250cc Class 3 0 00:00:00.000 --:--:--.--- - -
Run: Race 1. Class 4. 350 cc 
Date: 26.5.2007
Time:  15:10:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 1 Pentti Elo SVKMK Aermacchi UEM 350cc Class 4 10 00:14:30.706 00:01:25.164 2 108,243
2 78 Andres Härmälä J-PMK Honda UEM 350cc Class 4 10 00:14:33.670 2.964 00:01:25.562 9 107,876
3 4 Swein Kragtorp NMK A-H Norway Honda UEM 350cc Class 4 10 00:14:47.847 17.141 00:01:27.429 2 106,153
4 3 Hans Lagerqvist MCHK-R Sweden Ducati UEM 350cc Class 4 10 00:14:50.309 19.603 00:01:27.692 8 105,860
5 299 Rikhard Nordman SVKMK Honda Drixton UEM 350cc Class 4 10 00:14:54.956 24.250 00:01:27.982 7 105,310
6 12 Alf Toyen NMK A-H Norway Honda  UEM 350cc Class 4 10 00:14:55.076 24.370 00:01:26.851 8 105,296
7 61 Nils Eriksson MCHK-R Sweden Honda UEM 350cc Class 4 10 00:14:55.117 24.411 00:01:28.021 7 105,291
8 16 Magnus Wihlborg Gefle MCK Sweden Kawasaki  UEM 350cc Class 4 10 00:14:55.560 24.854 00:01:27.723 10 105,239
9 30 Kari Saarinen SVKMK Honda  UEM 350cc Class 4 10 00:15:22.069 51.363 00:01:29.390 9 102,214
10 7 Ove Koch MCHK-R Sweden Honda UEM 350cc Class 4 10 00:15:25.546 54.840 00:01:29.600 7 101,830
11 34 Glen Hagman LMSK Sweden Honda UEM 350cc Class 4 10 00:15:55.687 1:24.981 00:01:33.640 10 98,618
12 32 Kuno Elander MCHK-R Sweden Honda UEM 350cc Class 4 9 00:15:25.883 53.384 00:01:40.742 9 91,613
DNF 36 Björn Häll MCHK-R Sweden Honda  UEM 350cc Class 4 6 00:11:55.658 00:01:56.614 2 79,017
DNF 2 Juha Tiilikka Aermacchi UEM 350cc Class 4 3 00:04:32.145 00:01:28.348 2 103,895
DNF 27 Ronnie Soderholm MCHK-R Sweden Honda UEM 350cc Class 4 2 00:03:45.687 00:01:47.727 2 83,521
DNS 199 Jarmo Malinen FMS Harley Davidson UEM 350cc Class 4
Run: Race 1. Class 7B Forgotten era <250 cc
Date: 26.5.2007
Time:  15:10:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 52 Leif Smedh MCHK-R Sweden Yamaha  UEM Forgotten Era <250cc Class 7B 10 00:14:50.134 19.428 00:01:27.110 3 105,881
2 61 Stefan Sand Västra MK Ruotsi Morbidelli UEM Forgotten Era <250cc Class 7B 9 00:14:32.499 -- 1 lap -- 00:01:32.861 2 97,219
DNF 51 Seppo  Järvinen SVKMK Yamaha UEM Forgotten Era <250cc Class 7B 7 00:10:06.321 00:01:24.345 3 108,810
DNF 89 Seppo Palmroth PirMM Yamaha UEM Forgotten Era <250cc Class 7B 4 00:06:39.735 00:01:37.064 2 94,310
Run: Race 1. Class 5. 500 cc
Date: 26.5.2007
Time:  15:40.00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 64 Osmo Partti SVKMK Molnar Manx UEM 500cc Class 5 10 00:13:48.117 00:01:21.348 7 113,810
2 41 Klas Eriksson Kalmar MK Sweden Honda UEM 500cc Class 5 10 00:13:52.586 4.469 00:01:21.482 6 113,199
3 17 Pentti Elo SVKMK Linto UEM 500cc Class 5 10 00:14:12.167 24.050 00:01:23.006 4 110,598
4 80 Thomas Grandell MCHK-R Sweden Honda UEM 500cc Class 5 10 00:14:33.037 44.920 00:01:24.455 4 107,954
5 3 Lars Lindman MCHK-R Sweden Honda  UEM 500cc Class 5 10 00:14:33.169 45.052 00:01:25.387 2 107,938
6 81 Harri  Tamminen SVKMK Honda  UEM 500cc Class 5 10 00:14:39.043 50.926 00:01:26.447 8 107,217
7 9 Tor Henning Molstad Norway Matchless UEM 500cc Class 5 10 00:15:00.159 1:12.042 00:01:25.893 2 104,702
8 33 Glen Hagman LMS Sweden Honda UEM 500cc Class 5 10 00:15:00.801 1:12.684 00:01:27.263 9 104,627
9 249 Jouko Kotilainen SVKMK BMW  UEM 500cc Class 5 10 00:15:01.580 1:13.463 00:01:27.528 7 104,536
10 74 Matti Kinnunen SVKMK Moto Guzzi UEM 500cc Class 5 9 00:13:50.548 -- 1 lap -- 00:01:30.656 9 102,129
11 102 Pentti Salonen TMK Moto Guzzi UEM 500cc Class 5 9 00:13:51.418 0.870 00:01:30.803 9 102,022
12 68 Pekka Kortelainen PirMM ESO UEM 500cc Class 5 9 00:13:59.353 8.805 00:01:31.268 6 101,058
13 45 Lennart Segerqvist MCHK-R Sweden Honda UEM 500cc Class 5 9 00:14:18.698 28.150 00:01:33.244 5 98,781
14 231 Jouko Rainio SVKMK Moto Guzzi UEM 500cc Class 5 8 00:13:48.695 -- 2 laps -- 00:01:40.872 5 90,984
15 333 Eero Markuksela OMK Triumph UEM 500cc Class 5 8 00:14:34.783 46.088 00:01:47.423 8 86,191
DNS 77 Anders Lagerqvist SMK Gävle Sweden Honda UEM 500cc Class 5
DNS 88 Matti J Muurimäki SVKMK Norton Domiracer UEM 500cc Class 5
DNS 279 Tuomo Parikka SVKMK ESO UEM 500cc Class 5
DNS 71 Timo Savenius SVKMK Seeley  UEM 500cc Class 5
Run: Race 1. Class 6. 750 cc 
Date: 26.5.2007
Time:  16:10:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 48 Jens Kroon CRRDK Denmark Triumph  UEM 750cc Class 6 10 00:13:07.572 00:01:17.111 7 119,669
2 46 Morten Ronning Solör MC Norway BSA UEM 750cc Class 6 10 00:13:18.590 11.018 00:01:18.110 6 118,018
3 55 Lennart Segerqvist MCHK-R Sweden Triumph UEM 750cc Class 6 10 00:13:59.431 51.859 00:01:22.560 2 112,276
4 50 Arnold Sjoqvist Solör MC Norway Triumph UEM 750cc Class 6 10 00:14:16.308 1:08.736 00:01:23.715 7 110,063
5 14 Anders Fridman LMSK Sweden BSA  UEM 750cc Class 6 10 00:14:25.315 1:17.743 00:01:25.160 4 108,918
6 71 Timo Savenius SVKMK Rickman NRE UEM 750cc Class 6 9 00:13:15.755 -- 1 lap -- 00:01:26.934 2 106,595
7 320 Jouko Nieminen SVKMK Norton UEM 750cc Class 6 9 00:13:19.728 3.973 00:01:27.302 9 106,065
8 15 Per Holmström MCHK-R Sweden Seeley UEM 750cc Class 6 9 00:13:19.911 4.156 00:01:27.208 9 106,041
9 16 Kent Jörnevall SWE Ducati UEM 750cc Class 6 9 00:13:23.086 7.331 00:01:26.377 3 105,622
10 137 Juha Pekkanen SVKMK Norton UEM 750cc Class 6 9 00:13:57.770 42.015 00:01:31.205 6 101,249
DNF 423 Anders Söberg Solör MC Norway Honda UEM 750cc Class 6 2 00:03:37.206 -- 8 laps -- --:--:--.--- - 86,782
Run: Race 1. Class 7A Forgotten era >250 cc
Date: 26.5.2007
Time:  16:10:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 1 Jussi Luoma MSMK Moto Guzzi UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 10 00:13:08.326 00:01:17.829 6 119,555
2 34 Hans Gustafsson MCHK-R Sweden Suzuki UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 10 00:13:58.338 50.012 00:01:22.203 3 112,422
3 51 Seppo Järvinen SVKMK Yamaha UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 10 00:13:58.690 50.364 00:01:22.086 9 112,375
4 8 Ove Kristoffersson Anderstorp  RC Sweden Suzuki UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 10 00:14:20.907 1:12.581 00:01:24.861 8 109,475
5 7 Leif Smedh MCHK-R Sweden Yamaha UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 9 00:13:11.341 -- 1 lap -- 00:01:25.885 9 107,189
6 56 Ari Heikkilä PirMM Yamaha UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 9 00:13:17.593 6.252 00:01:26.536 9 106,349
7 336 Rauno Nikkanen SVKMK Yamaha UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 9 00:13:32.881 21.540 00:01:27.980 4 104,349
8 318 Pertti Komulainen SVKMK Suzuki UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 9 00:13:57.606 46.265 00:01:31.196 8 101,269
DNF 89 Seppo Palmroth PirMM Yamaha UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 1 00:01:53.915 -- 9 laps -- --:--:--.--- - 82,735
Run: Race 1. Class 7C Formula 80-87 
Date: 26.5.2007
Time:  16:40:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 6 Johny Nordberg Västra MK Sweden Yamaha UEM Formula 80-87 Class 7C 10 00:12:54.547 00:01:16.641 4 121,681
2 7 Kjell Granli NMK A-H Norway Honda UEM Formula 80-87 Class 7C 10 00:12:56.516 1.969 00:01:16.285 4 121,373
3 105 Oddgeir Mikkelrud CRC Norway Suzuki UEM Formula 80-87 Class 7C 10 00:13:23.848 29.301 00:01:18.766 3 117,246
4 11 Ove Kristoffersson Anderstorp  RC Sweden Bakker UEM Formula 80-87 Class 7C 10 00:14:01.974 1:07.427 00:01:22.681 4 111,937
5 55 Lars Bekk Solör MC Norway Suzuki UEM Formula 80-87 Class 7C 9 00:13:01.097 -- 1 lap -- 00:01:25.209 8 108,595
6 46 Juha Tammilehto IMK Suzuki UEM Formula 80-87 Class 7C 9 00:13:12.626 11.529 00:01:25.714 5 107,015
7 25 Geir Erik Berntsen ACMK Norway Suzuki  UEM Formula 80-87 Class 7C 9 00:14:01.200 1:00.103 00:01:31.256 2 100,836
Run: Race 1. Class 9 Supermono
Date: 26.5.2007
Time:  16:40:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 4 Mats Clementz Hyllinge MS Husaberg UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:12:55.439 00:01:16.269 3 121,541
2 15 Mathias Westergård LMS Sweden BMW/MR UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:01.823 6.384 00:01:16.660 8 120,549
3 13 Lars Carlsson Västra MK Sweden GRC  UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:17.411 21.972 00:01:16.585 8 118,193
4 69 Tryggve Tonneberg CRC Norway Tigcraft UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:24.424 28.985 00:01:18.837 6 117,162
5 6 Johan Rydén SWE Husaberg UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:29.633 34.194 00:01:19.752 3 116,408
6 24 Micke Andersson SWE MUZ UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:29.854 34.415 00:01:19.269 4 116,377
7 37 Stefan Karlsson SMK Eksjö Sweden KTM UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:30.173 34.734 00:01:19.567 10 116,331
8 19 Ray Moe SWE KTM UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:40.080 44.641 00:01:20.585 6 114,925
9 29 Martin Frandsen Denmark Yamaha UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:48.498 53.059 00:01:21.511 6 113,758
10 78 Anders Härmälä J-PMK KTM  UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:48.793 53.354 00:01:21.479 8 113,717
11 99 John Klintberg MCHK-R Sweden Yamaha UEM Supermono (SOS) Class 9 9 00:12:54.429 -- 1 lap -- 00:01:22.198 7 109,530
12 25 Anders Fridman LMS Sweden RGV/Rotax UEM Supermono (SOS) Class 9 9 00:12:55.039 0.610 00:01:24.719 9 109,444
13 66 Gustav Redin SWE BMW UEM Supermono (SOS) Class 9 9 00:12:55.281 0.852 00:01:22.638 9 109,410
DNF 34 Kjell Landgren MCHK-R Sweden BMW UEM Supermono (SOS) Class 9 1 00:01:23.586 --:--:--.--- - 112,756
DNF 50 Rob Hunt NL Yamaha UEM Supermono (SOS) Class 9 0 00:00:00.000 --:--:--.--- - -
Run: Race 1. Class 8 A
Date: 26.5.2007
Time:  17:10:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 17 Per-Olof Nordberg / Tommy Haglund MCHK-R/EMCK Sweden Honda UEM Sidecar <16" Class 8A 8 00:12:28.206 00:01:31.269 3 100,772
2 4 Harri Suomalainen / Risto Anttila LrMP/LrMP Honda UEM Sidecar <16" Class 8A 8 00:13:11.625 43.419 00:01:37.568 2 95,245
3 11 Frank Anderssen /  Bo-Erik Jarberg CRRDK/MCHK-R Denmark BSA UEM Sidecar <16" Class 8A 8 00:13:27.886 59.680 00:01:37.297 6 93,328
4 6 Anssi Krank /  Raija Krank OrMK/OrMK Suzuki UEM Sidecar <16" Class 8A 8 00:13:58.959 1:30.753 00:01:41.523 2 89,871
Run: Race 1. Class 8 B
Date: 26.5.2007
Time:  17:10:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 55 Tapio Myllymäki / Hannele Myllymäki HäMK/SVKMK BMW UEM Sidecar 16"+ Class 8B 7 00:12:42.730 00:01:41.215 2 86,497
2 53 Teemu Töyriluoma / Pekka Kärävä KMMK/LrMP BMW UEM Sidecar 16"+ Class 8B 7 00:12:56.127 13.397 00:01:49.114 2 85,004
DNF 58 Esa Kulomäki / Henna Myllymäki SVKMK BMW UEM Sidecar 16"+ Class 8B 6 00:12:13.653 00:01:59.695 2 77,078
DNS 61 Peter Schroeder /  Lars Lindman MCHK-R/MCHK-RGermany BMW UEM Sidecar 16"+ Class 8B
Run: Race 2. pre -48 
Date: 27.5.2007
Time:  13:25:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 106 Tapio Rautalammi FMS BSA UEM -48 Class 1 8 00:12:30.664 00:01:31.678 2 100,442
2 111 Rolf Granlund MCHK-R Sweden BSA UEM -48 Class 1 8 00:12:43.978 13.314 00:01:33.774 5 98,692
3 4 Börje Ivarsson Funbo MS Sweden BSA UEM -48 Class 1 8 00:13:01.988 31.324 00:01:36.009 4 96,419
4 17 Bo-Erik Järberg MCHK-R/EMCK Sweden BSA UEM -48 Class 1 8 00:14:11.271 1:40.607 00:01:43.328 6 88,572
5 11 Simo Nieminen SVKMK Rudge UEM -48 Class 1 7 00:13:15.534 -- 1 lap -- 00:01:51.364 7 82,930
Run: Race 2. Class 2. 175cc 
Date: 27.5.2007
Time:  13:25:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 21 Eduar Klimek CZ MZ-Vihur UEM 175cc Class 2 8 00:12:39.330   00:01:33.261 8 99,296
2 32 Leif Smedh MCHK-R Sweden Bultaco  UEM 175cc Class 2 8 00:12:43.919 4.589 00:01:33.480 6 98,699
3 31 Magnus Wihlborg Gefle MCK Sweden Honda  UEM 175cc Class 2 8 00:12:59.950 20.620 00:01:35.769 8 96,671
4 102 Pentti Salonen TMK Honda  UEM 175cc Class 2 8 00:13:09.344 30.014 00:01:36.952 2 95,520
5 231 Jouko Rainio SVKMK Honda  UEM 175cc Class 2 8 00:13:27.339 48.009 00:01:39.289 6 93,391
6 218 Kaarlo Salonen TuMK Honda  UEM 175cc Class 2 8 00:13:27.588 48.258 00:01:38.147 8 93,362
7 4 Micke Andersson SWE Honda UEM 175cc Class 2 8 00:13:30.113 50.783 00:01:39.056 7 93,071
8 42 Erkki Männistö FIN Minsk UEM 175cc Class 2 8 00:13:50.947 1:11.617 00:01:41.148 2 90,738
DNF 99 Terho Keskevaari SVKMK Bridgestone  UEM 175cc Class 2 4 00:06:25.326 -- 4 laps -- 00:01:33.587 4 97,837
Run: Race 2. Class 2B. 50cc
Date: 27.5.2007
Time:  13:25:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 1 Jon Nordtsröm CRDM7MCHK DK Minarelli UEM 50cc Class 2B 8 00:14:12.571   00:01:44.567 7 88,437
Run: Race 2. Class 3. 250 cc 
Date: 27.5.2007
Time:  13:50:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 1 Anders Lundberg Växjö MS Sweden Suzuki  UEM 250cc Class 3 10 00:15:16.984 00:01:30.423 3 102,780
2 238 Jorma Korhonen HTM Suzuki UEM 250cc Class 3 10 00:15:41.129 24.145 00:01:31.769 10 100,144
3 62 Per Sande MCHK-R Sweden Greeves UEM 250cc Class 3 10 00:16:25.809 1:08.825 00:01:36.814 2 95,605
4 14 Ismo Hakamäki SVKMK Ducati  UEM 250cc Class 3 9 00:16:25.942 -- 1 lap -- 00:01:46.412 5 86,033
5 317 Risto Salovaara Y-SMK Yamaha UEM 250cc Class 3 9 00:16:58.081 32.139 00:01:32.482 2 83,317
DNS 90 Jaakko Vepsäläinen SVKMK Aermacchi UEM 250cc Class 3
DNS 199 Markku Tarkkanen SVKMK Honda  UEM 250cc Class 3
Run: Race 2. Class 4. 350 cc 
Date: 27.5.2007
Time:  14:20:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 1 Pentti Elo SVKMK Aermacchi UEM 350cc Class 4 10 00:14:24.250 00:01:24.459 2 109,052
2 2 Juha Tiilikka FIN Aermacchi UEM 350cc Class 4 10 00:14:32.877 8.627 00:01:25.916 8 107,974
3 299 Rikhard Nordman SVKMK Honda Drixton UEM 350cc Class 4 10 00:14:32.884 8.634 00:01:26.034 6 107,973
4 4 Swein Kragtorp NMK A-H Norway Honda UEM 350cc Class 4 10 00:14:33.534 9.284 00:01:25.947 9 107,893
5 61 Nils Eriksson MCHK-R Sweden Honda UEM 350cc Class 4 10 00:14:51.642 27.392 00:01:28.138 7 105,702
6 12 Alf Toyen NMK A-H Norway Honda  UEM 350cc Class 4 10 00:14:52.004 27.754 00:01:26.723 6 105,659
7 3 Hans Lagerqvist MCHK-R Sweden Ducati UEM 350cc Class 4 10 00:14:53.198 28.948 00:01:27.598 9 105,517
8 16 Magnus Wihlborg Gefle MCK Sweden Kawasaki  UEM 350cc Class 4 10 00:14:55.024 30.774 00:01:27.904 8 105,302
9 7 Ove Koch MCHK-R Sweden Honda UEM 350cc Class 4 10 00:15:30.901 1:06.651 00:01:30.772 7 101,244
10 34 Glen Hagman LMSK Sweden Honda UEM 350cc Class 4 10 00:15:43.345 1:19.095 00:01:32.882 10 99,908
11 32 Kuno Elander MCHK-R Sweden Honda UEM 350cc Class 4 9 00:15:15.724 -- 1 lap -- 00:01:39.853 8 92,630
12 30 Kari Saarinen SVKMK Honda  UEM 350cc Class 4 8 00:15:18.275 -- 2 laps -- 00:01:30.733 3 82,109
DNF 78 Andres Härmälä J-PMK Honda UEM 350cc Class 4 3 00:04:27.313 00:01:26.599 3 105,773
DNF 36 Björn Häll MCHK-R Sweden Honda  UEM 350cc Class 4 0 00:00:00.000 --:--:--.--- - -
DNS 199 Jarmo Malinen FMS Harley Davidson UEM 350cc Class 4
DNS 27 Ronnie Soderholm MCHK-R Sweden Honda UEM 350cc Class 4
Run: Race 2. Class 7B Forgotten era <250 cc
Date: 27.5.2007
Time:  14:20:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 52 Leif Smedh MCHK-R Sweden Yamaha  UEM Forgotten Era <250cc Class 7B 10 00:14:53.370 00:01:27.743 7 105,497
2 51 Seppo  Järvinen SVKMK Yamaha UEM Forgotten Era <250cc Class 7B 10 00:14:53.384 0.014 00:01:26.269 3 105,496
DNS 89 Seppo Palmroth PirMM Yamaha UEM Forgotten Era <250cc Class 7B
DNS 61 Stefan Sand Västra MK Sweden Morbidelli UEM Forgotten Era <250cc Class 7B
Run: Race 2. Class 5. 500 cc
Date: 27.5.2007
Time:  14:50:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 64 Osmo Partti SVKMK Molnar Manx UEM 500cc Class 5 10 00:13:45.168 00:01:21.131 9 114,217
2 41 Klas Eriksson Kalmar MK Sweden Honda UEM 500cc Class 5 10 00:13:45.417 0.249 00:01:21.077 10 114,182
3 17 Pentti Elo SVKMK Linto UEM 500cc Class 5 10 00:14:11.899 26.731 00:01:23.462 2 110,633
4 3 Lars Lindman MCHK-R Sweden Honda  UEM 500cc Class 5 10 00:14:22.789 37.621 00:01:24.477 9 109,236
5 80 Thomas Grandell MCHK-R Sweden Honda UEM 500cc Class 5 10 00:14:50.316 1:05.148 00:01:25.319 6 105,859
6 81 Harri  Tamminen SVKMK Honda  UEM 500cc Class 5 10 00:14:50.730 1:05.562 00:01:26.814 10 105,810
7 249 Jouko Kotilainen SVKMK BMW  UEM 500cc Class 5 10 00:14:52.034 1:06.866 00:01:27.651 7 105,655
8 74 Matti Kinnunen SVKMK Moto Guzzi UEM 500cc Class 5 9 00:13:52.803 -- 1 lap -- 00:01:31.107 6 101,853
9 33 Glen Hagman LMS Sweden Honda UEM 500cc Class 5 9 00:13:59.666 6.863 00:01:30.079 2 101,020
10 102 Pentti Salonen TMK Moto Guzzi UEM 500cc Class 5 9 00:14:00.411 7.608 00:01:31.569 8 100,931
11 68 Pekka Kortelainen PirMM ESO UEM 500cc Class 5 9 00:14:00.500 7.697 00:01:30.925 5 100,920
12 77 Anders Lagerqvist SMK Gävle Sweden Honda UEM 500cc Class 5 9 00:15:08.715 1:15.912 00:01:37.083 6 93,344
13 333 Eero Markuksela OMK Triumph UEM 500cc Class 5 8 00:14:45.662 -- 2 laps -- 00:01:48.196 7 85,132
DNF 9 Tor Henning Molstad Norway Matchless UEM 500cc Class 5 2 00:02:50.137 00:01:22.553 2 110,791
DNS 231 Jouko Rainio SVKMK Moto Guzzi UEM 500cc Class 5
DNS 45 Lennart Segerqvist MCHK-R Sweden Honda UEM 500cc Class 5
DNS 71 Timo Savenius SVKMK Seeley  UEM 500cc Class 5
Run: Race 2. Class 6. 750 cc 
Date: 27.5.2007
Time:  15:20:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 48 Jens Kroon CRRDK Denmark Triumph  UEM 750cc Class 6 10 00:13:05.808 00:01:17.270 4 119,938
2 46 Morten Ronning Solör MC Norway BSA UEM 750cc Class 6 10 00:13:32.916 27.108 00:01:19.811 3 115,938
3 55 Lennart Segerqvist MCHK-R Sweden Triumph UEM 750cc Class 6 10 00:14:02.292 56.484 00:01:23.077 4 111,895
4 50 Arnold Sjoqvist Solör MC Norway Triumph UEM 750cc Class 6 10 00:14:11.159 1:05.351 00:01:23.600 6 110,729
5 14 Anders Fridman LMSK Sweden BSA  UEM 750cc Class 6 10 00:14:27.852 1:22.044 00:01:25.352 5 108,599
6 71 Timo Savenius SVKMK Rickman NRE UEM 750cc Class 6 9 00:13:17.860 -- 1 lap -- 00:01:26.336 8 106,313
7 320 Jouko Nieminen SVKMK Norton UEM 750cc Class 6 9 00:13:18.087 0.227 00:01:26.332 9 106,283
8 15 Per Holmström MCHK-R Sweden Seeley UEM 750cc Class 6 9 00:13:18.415 0.555 00:01:26.500 9 106,239
9 16 Kent Jörnevall SWE Ducati UEM 750cc Class 6 9 00:13:33.054 15.194 00:01:27.713 4 104,327
10 137 Juha Pekkanen SVKMK Norton UEM 750cc Class 6 9 00:13:34.424 16.564 00:01:28.457 9 104,151
DNS 423 Anders Söberg Solör MC Norway Honda UEM 750cc Class 6
Run: Race 2. Class 7A Forgotten era >250 cc
Date: 27.5.2007
Time:  15:20:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 1 Jussi Luoma MSMK Moto Guzzi UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 10 00:13:21.130 00:01:18.041 8 117,644
2 34 Hans Gustafsson MCHK-R Sweden Suzuki UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 10 00:13:57.049 35.919 00:01:21.937 2 112,596
3 51 Seppo Järvinen SVKMK Yamaha UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 10 00:14:01.481 40.351 00:01:21.831 8 112,003
4 8 Ove Kristoffersson Anderstorp  RC Sweden Suzuki UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 10 00:14:19.940 58.810 00:01:24.246 7 109,598
5 7 Leif Smedh MCHK-R Sweden Yamaha UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 10 00:14:32.480 1:11.350 00:01:25.305 8 108,023
6 56 Ari Heikkilä PirMM Yamaha UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 9 00:13:20.750 -- 1 lap -- 00:01:27.083 8 105,930
7 336 Rauno Nikkanen SVKMK Yamaha UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 9 00:13:29.828 9.078 00:01:27.645 4 104,742
8 318 Pertti Komulainen SVKMK Suzuki UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 9 00:14:04.230 43.480 00:01:32.375 5 100,474
9 89 Seppo Palmroth PirMM Yamaha UEM Forgotten Era >250cc Class 7A 9 00:14:07.851 47.101 00:01:31.194 9 100,045
Run: Race 2. Class 7C Formula 80-87 
Date: 27.5.2007
Time:  15:50:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 6 Johny Nordberg Västra MK Sweden Yamaha UEM Formula 80-87 Class 7C 10 00:12:57.116 00:01:16.225 4 121,279
2 7 Kjell Granli NMK A-H Norway Honda UEM Formula 80-87 Class 7C 10 00:13:05.365 8.249 00:01:16.919 4 120,005
3 105 Oddgeir Mikkelrud CRC Norway Suzuki UEM Formula 80-87 Class 7C 10 00:13:21.879 24.763 00:01:18.896 9 117,534
4 11 Ove Kristoffersson Anderstorp  RC Sweden Bakker UEM Formula 80-87 Class 7C 10 00:13:52.703 55.587 00:01:21.570 4 113,183
5 55 Lars Bekk Solör MC Norway Suzuki UEM Formula 80-87 Class 7C 9 00:13:11.099 -- 1 lap -- --:--:--.--- - 107,222
6 46 Juha Tammilehto IMK Suzuki UEM Formula 80-87 Class 7C 9 00:13:24.847 13.748 00:01:26.937 8 105,390
7 25 Geir Erik Berntsen ACMK Norway Suzuki  UEM Formula 80-87 Class 7C 9 00:13:51.751 40.652 00:01:30.199 5 101,981
Run: Race 2. Class 9 Supermono
Date: 27.5.2007
Time:  15:50:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 13 Lars Carlsson Västra MK Sweden GRC  UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:12:54.877 00:01:16.362 6 121,630
2 4 Mats Clementz Hyllinge MS Husaberg UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:12:59.421 4.544 00:01:16.459 10 120,921
3 15 Mathias Westergård LMS Sweden BMW/MR UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:04.223 9.346 00:01:17.102 9 120,180
4 6 Johan Rydén SWE Husaberg UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:20.382 25.505 00:01:18.453 2 117,754
5 37 Stefan Karlsson SMK Eksjö Sweden KTM UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:24.672 29.795 00:01:19.115 9 117,126
6 4 Micke Andersson SWE Honda UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:26.688 31.811 00:01:19.249 7 116,833
7 29 Martin Frandsen Denmark Yamaha UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:28.190 33.313 00:01:19.125 5 116,616
8 19 Ray Moe SWE KTM UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:36.698 41.821 00:01:20.346 2 115,401
9 78 Anders Härmälä J-PMK KTM  UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:13:41.477 46.600 00:01:20.761 4 114,730
10 99 John Klintberg MCHK-R Sweden Yamaha UEM Supermono (SOS) Class 9 10 00:14:01.555 1:06.678 00:01:22.051 10 111,993
11 66 Gustav Redin SWE BMW UEM Supermono (SOS) Class 9 9 00:12:54.883 -- 1 lap -- 00:01:22.874 3 109,466
DNF 34 Kjell Landgren MCHK-R Sweden BMW UEM Supermono (SOS) Class 9 9 00:11:42.945 00:01:16.956 9 120,668
DNF 69 Tryggve Tonneberg CRC Norway Tigcraft UEM Supermono (SOS) Class 9 5 00:06:46.778 00:01:18.996 5 115,847
DNS 25 Anders Fridman LMS Sweden RGV/Rotax UEM Supermono (SOS) Class 9
 
Run: Race 2. Class 8 A
Date: 27.5.2007
Time:  16:20:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 17 Per-Olof Nordberg / Tommy Haglund MCHK-R/EMCK Sweden Honda UEM Sidecar <16" Class 8A 8 00:12:21.905 00:01:28.904 2 101,628
2 4 Harri Suomalainen / Risto Anttila LrMP/LrMP Honda UEM Sidecar <16" Class 8A 8 00:12:47.647 25.742 00:01:33.526 3 98,220
3 11 Frank Anderssen /  Bo-Erik Jarberg CRRDK/MCHK-R Denmark BSA UEM Sidecar <16" Class 8A 8 00:13:07.635 45.730 00:01:36.012 2 95,728
4 6 Anssi Krank /  Raija Krank OrMK/OrMK Suzuki UEM Sidecar <16" Class 8A 8 00:13:37.480 1:15.575 00:01:40.225 7 92,233
Run: Race 2. Class 8 B
Date: 27.5.2007
Time:  16:20:00
Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
1 55 Tapio Myllymäki / Hannele Myllymäki HäMK/SVKMK BMW UEM Sidecar 16"+ Class 8B 7 00:12:48.295 00:01:44.589 7 85,870
2 53 Teemu Töyriluoma / Pekka Kärävä KMMK/LrMP BMW UEM Sidecar 16"+ Class 8B 7 00:12:49.657 1.362 00:01:46.819 7 85,718
DNS 58 Esa Kulomäki / Henna Myllymäki SVKMK BMW UEM Sidecar 16"+ Class 8B
DNS 61 Peter Schroeder /  Lars Lindman MCHK-R/MCHK-RGermany BMW UEM Sidecar 16"+ Class 8B